Personlig almanacka

Jag älskar skrivböcker, pennor, almanackor och dylikt och har en förmåga att köpa på mig alldeles för många! Tidigare om åren kunde jag lätt byta almanacka 3 – 4 gånger på ett år, bara för att jag var sugen på att köpa en ny. Det spelade ingen roll om jag hade dyra filofaxer eller en jag fått gratis någonstans. Men sedan ett par år tillbaka köper jag mina almanackor online och gör dem personliga med foton och annat. Då behåller jag dem året ut.

I år blev det så att jag beställde från personlig almanacka. När man gör sin egna almanacka så väljer man när man börjar sitt år. Av någon anledning som jag inte längre kommer ihåg så byter jag alltid i juli. I år testar jag ett nytt format: 22 x 14 cm. Självklart har jag valt bilder på mina söta flickor för fram- och baksidan.
I förra veckan landade almanackan för 2011-2012 i brevlådan. Så här ser den ut fram och bak. Jag är supernöjd! Det är verkligen mycket roligare med personlig almanackor, de visar ju vem man är.


Annons

En reaktion på ”Personlig almanacka

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s