Som ni vet så flyttade vi till vårt hus för lite drygt ett år sedan (i februari 2013). Då var fönster och dörrar bytta och huset nymålat utvändigt men taket var inte gjort något med. Det ser ju lite småtrist ut med ett hus som är fixat på utsidan, men med slitet tak.
Bild från annonsen när vi köpte huset.
Sedan dess så har många renoveringsplaner dykt upp och förkastats men en av dem som är kvar är att bygga en takkupa. På övervåningen har vi en stor hall helt utan fönster med sovrum på båda sidorna och planen är att när ekonomin tillåter göra en stor takkupa och släppa in massor av ljus! Då får vi ett ljust och fint allrum och utsidan får sig ett rejält ansiktslyft.
En sådan här tycker jag kan bli bra.
Maken gillar den här modellen.
Den här modellen är också fin.
När vi gör takkupan kommer vi även att passa på att lägga om taket också så att det blir enhetligt och snyggt. Eftersom det blir ett ganska så stort jobb och det är viktigt att det inte bara blir snyggt utan även utfört efter alla konstens regler så kommer vi att anlita en firma till att göra detta. När vi har kikat runt lite på nätet fastnade vi bland annat för Svenska takgruppen som utför totallösningar för alla typer av tak. Det känns tryggt.
Bilderna på takkupor kommer från Google.
Så fint hus!
Måste nog hålla med din makes val här hihi Ursnyggt 🙂
/Kram