En söndag under isen

large(Bildkälla)

Alla i familjen har varit något under isen idag. Jag har legat och sovit hela dagen och inte alls mått bra men det är ingen annan som varit riktigt på humör heller. Alla har vi såna dagar och det är bara att hoppas på att det är bättre i morgon.

Kalaset igår var trevligt. God mat och gott fika och mycket prat med nära och kära som vi tyvärr inte träffar så ofta.

När jag och stora prinsessan skulle hem igår kväll så strulade bussarna. Först fick vi vänta i en halvtimma utan att bussen kom, sedan tog vi en annan buss in till Jönköping för att byta till tåg där vid 22-tiden. Det tåget var inställt och ersatt med buss som inte dök upp. Till slut kom den buss vi stått i Huskvarna och väntat på (bara 40 minuter efter schemat sa chauffören) och vi kom hem strax innan 23, två timmar efter det att vi började vår hemresa. Så kan det gå ibland.

Idag har stora prinsessan åkt till sin pappa, något jag aldrig kommer att vänja mig vid. Det känns tomt och tyst här hemma nu, trots de små. Det är helt enkelt något som fattas. Nu är det bara att vänta och längta tills nästa söndag när hon kommer tillbaka.

Nu har jag fått i mig lite att äta och ska strax återvända till sängen. Vad har ni haft för er idag?

Annons

En reaktion på ”En söndag under isen

  1. Paula´s Blogg skriver:

    Inte kul att må dåligt. Hoppas att det är bättre nu!
    Min mamma o bror var hit en sväng igår..sen blev det promenad med Blondi-hunden..
    Idag blir det att åka in till stan för att handla samt apoteket då!
    Ha en fin måndag

    Kram ❤

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s