En liten premiär

I söndags fick lilla prinsessan några timmars egentid med sin mamma i stadens shoppingcenter. Hon höll mig i handen och tittade sig storögt omkring. ”Du och jag tillsammans” sa hon om och om igen. Vi gick i några affärer, men orken är inte så stor när man är tre år.

IMG_7084Hon fick välja trosor inne på Åhlens och valde såklart med Pippi Långstrump på. Nu väntar potträning och då måste man ju ha fina trosor! Sedan höll hon lyckligt och krampaktigt i sin påse resten av dagen.

IMG_7111Klart att man ska få glass när man har ensamtid med mamma!

IMG_7073Inne i bokhandeln hade de ett tåg. Ni anar inte vad svårt jag hade att få med henne därifrån!

För att ytterligare spä på upplevelsen lite så skulle vi ta bussen hem, något hon aldrig gjort men ofta pratat om. Detta var såklart mycket spännande och hon var nog rätt så pirrig.

IMG_7081I väntan på bussen så spexades det framför kameran.

IMG_7088Väl på bussen var det en mycket allvarlig liten prinsessa som satt helt stilla och höll mamma i handen.

Vi hade en mysig eftermiddag och när vi kom hem var hon helt slut. Det är roligt nu när barnen börjar bli lite större och man kan göra mer saker tillsammans med dem på tu man hand.

 

Annons

2 reaktioner på ”En liten premiär

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s