Igår satt en lapp i entrén på förskolan om att idag (1 april) skulle det firas påsk och barnen fick gärna komma utklädda.
I morse fixade jag till lilla prinsessan lite grand som en påskkärring, men lillprinsen blev vansinnig när han skulle bli påskgubbe. Det fanns inte med på hans världskarta!
Det blev lite klurigt men jag löste problemet. Jag lämnade således en påskkärring och en brandman på dagis (en brandmanströja och lite mustasch och skägg blev en snabb och lyckad quick-fix). Som ni ser på bilden ovan så var de jätteglada över detta.
Låter ni era barn bestämma själva i liknande situationer?
Ja, i ett sånt läge hade jag låtit tjejerna bestämma.. Beroende på vad de skulle vilja klä ut sig till… Förskolan har en policy mot lackskor och prinsessklänningar så det går ju bort, men annars hade jag absolut kunnat ta med mig en påsk-tiger eller liknande 😉 Man får ju välja sina strider.. 😊
Hihi Sötingar 🙂
/Påskpuss från ”tant” Annmi
Svar JA, det hade personen själv fått bestäma, liten eller stor. Min regel är: ni bestämmer till vardags -98% av tiden och mamma till fest -2% av tiden. Men ack så viktiga %. Alla nöjda med denna dealen!;)